Dodana: 1 luty 2007 08:23

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:23

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

13 maja zakończyła się IV edycja Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Przedsięwzięcie to objęte było honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego - Janusza Krzyżewskiego, a patronem medialnym był portal "Wrota Podlasia".

Pragnieniem organizatorów tego przedsięwzięcia było, aby Festiwal Nauki i Sztuki stał się corocznym świętem promującym osiągnięcia środowiska akademickiego Podlasia. Organizacja trzech edycji pokazała, że festiwalowe imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu, nie tylko wśród młodzieży
i studentów, ale też innych odbiorców. Szukają oni odpowiedzi na pytania o przyczyny dziejących się zjawisk, chcą się rozwijać, szukając inspiracji i wrażeń.



Badania naukowe nie są spektakularne, ich przekazanie wymaga odpowiedniej popularyzacji i promocji przez media. Są one obiektem zainteresowania szerszego audytorium, dopiero wtedy, gdy dotyczą wielkich odkryć na skalę światową lub kojarzą się z codziennym życiem. Wydarzenia kulturalne i artystyczne przyciągają duże audytorium poszukujące innych niż lansowane przez kulturę popularną propozycje
i bodźce.

Festiwalowy tydzień może pomóc w przybliżeniu tego, co wydaje się niezrozumiałe i odległe, bo kojarzone ze światem badaczy, intelektualistów i artystów. Organizowane podczas Festiwalu przedsięwzięcia pomagają w rozwijaniu zainteresowań i pogłębianiu pasji. Festiwal jest formą promocji wydarzeń i inicjatyw, których autorami są naukowcy, artyści i studenci białostockich i podlaskich uczelni. 

Organizatorzy wyrażaja nadzieję, że tegoroczny IV Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki spełni swoje funkcje, przyciągnie wielu pasjonatów szeroko rozumianej kultury i nauki. Myślę, że Festiwal będzie wspaniałą okazją, by kształtować przekonanie, że na Podlasiu, wśród pracowników i studentów naszych uczelni rozwijają się talenty, którymi można się pochwalić nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Najciekawsze imprezy:

12 maja

EDYCJA NAPISÓW FILMOWYCH
| Politechnika Białostocka, STUDIUM PRAKTYCZNEJ NAUKI JĘZYKÓW OBCYCH, DS ALFA, ul Zwierzyniecka 14, p. 213, godz. 18:00
Warsztaty dla kinomanów z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego-prezentacja multimedialna.
Uczestnicy imprezy, po wstępnym zapoznaniu się ze specyfiką tłumaczenia dialogów filmowych, sami tworzą własne napisy do wybranego filmu, a następnie oceniają efekt końcowy swojej pracy oglądając film.

JAKA JEST WYTRZYMAŁOŚĆ PRZEDMIOTÓW CODZIENNEGO UŻYTKU?
| Politechnika Białostocka, Wydział Mechaniczny, Laboratorium Wytrzymałości Materiałów Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej, godz. 12:15
Eksperyment ma na celu prezentację sposobów oceny wytrzymałości przedmiotów codziennego użytku wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. w ramach imprezy przeprowadzone zostaną testy wytrzymałościowe na prostych konstrukcjach w warunkach różnych rodzajów i sposobów obciążeń (statycznych i dynamicznych) realizowanych na maszynie Mini Bionix 858.14 firmy MTS


PRZEŁAMAĆ STEREOTYPY – NOWE SPOJREZNIE NA MIESZKANIE
| Politechnika Białostocka , Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, Grunwaldzka 11/15, godz. 15:00
Celem imprezy jest przybliżenie zagadnień i nowych myśli projektowych z zakresu projektowania wnętrz. Kierowana jest do wszystkich osób, które kupują mieszkanie lub chcą dokonać zmian w istniejącym
1. Wykład: Przełamać stereotypy, nowe spojrzenie na mieszkanie.
2. Wystawa prac studentów kierunku Architektura Wnętrz WAPB.
3. Rozmowy indywidualne i konsultacje w zakresie projektów wnętrz mieszkalnych prowadzone przez pracowników Katedry Architektury Wnętrz.

TECHNIKI CYFROWEGO PRZETWARZANIA SYGNAŁÓW W ŻYCIU CODZIENNYM
| Politechnika Białostocka, Wydział Informatyki,  Wiejska 45A,  sala 130,  godz. 16:00
W pokazie zaprezentowane zostaną wyniki i obecne badania prowadzone w Katedrze Systemów Czasu Rzeczywistego Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej - w szczególności prace z dziedziny cyfrowego przetwarzania mowy w urządzeniach komunikacyjnych. Poruszone zostaną takie zagadnienia jak: symulacja percepcji słuchu ludzkiego, sposoby uzdatniania sygnału w systemach komunikacyjnych, algorytmy kompresji mowy, a także zastosowanie technik cyfrowego przetwarzania sygnałów w sprzęcie medycznym.

JAK HODOWAĆ ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE?
| Uniwersytet w Białymstoku, Instytut Biologii, ul. Świerkowa 20B, sala 018 (piwnica), godz. 10:00
Wychodząc naprzeciw tym, którzy szukają informacji na temat właściwej hodowli zwierząt już hodowanych lub tych, które dopiero planują nabyć, organizujemy te zajęcia. Zaprezentowane zostaną też zwierzęta hodowane w terrariach Instytutu Biologii UwB. Coraz więcej osób w naszym kraju decyduje się na hodowanie najrozmaitszych zwierząt egzotycznych. Niestety bardzo wiele spośród nich nie ma pojęcia jak się takimi zwierzętami opiekować i jak zapewnić im odpowiednie warunki bytowania.

WARSZTATY KREATYWNEGO PISANIA: KRYMINAŁ I ROMANS
| Uniwersytet w Białymstoku, Budynek Wydziału Filologicznego, pl. Uniwersytecki 1, sala nr 158, godz. 12:00, prowadzący: dr Marek Kochanowski
Projekt Fabryka Bestsellerów skierowany był do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Projekt zakładał rozwój umiejętności (pisarskich, organizacyjnych, marketingowych), jak również zbudowanie marki i logo Fabryki Bestsellerów.

WIZERUNKI KOBIET I MĘŻCZYZN W REKLAMIE
| Uniwersytet w Białymstoku , Instytut Socjologii, Plac Uniwersytecki 1, sala 108A, godz. 09:40
Pokaz multimedialny połączony z wykładem na temat różnych wizerunków kobiety i mężczyzny w prasie. Tematyką z zakresu socjologii reklamy, płci oraz kultury. Prezentacja jest skierowana do wszystkich osób zainteresowanych tematem.

NOWE METODY RATOWANIA ŻYCIA
| Akademia Medyczna w Białymstoku, Dom Studenta nr 1 ul. Akademicka,  godz. 08:30

Objaśnienie znowelizowanych metod ratujących życie według najnowszych standardów, pokaz na fantomach, ćwiczenia na fantomach. Zajęcia przeznaczone są dla każdej grupy wiekowej i o różnym stopniu przygotowania, mogą w prosty sposób i w krótkim czasie nauczyć najważniejszych podstaw ratowania życia.

WPŁYW KONSUMPCJI KAWY I HERBATY NA ZDROWIE CZŁOWIEKA
| Akademia Medyczna w Białymstoku, Zakład Technologii i Towaroznawstwa Żywności
Sala wykładowa w budynku AMB przy ul. Mieszka I 4b, godz. 14:30
Czy kawa jest szkodliwa? Co ma w sobie herbata? Ile filiżanek dziennie można wypić? dr Anna Witkowska opowie o korzystnych i niekorzystnych skutków picia kawy i herbaty/żywienie człowieka (wykład i prezentacja)

CZY CHCESZ ZOSTAĆ GWIAZDĄ POP?
| Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, ul. Zwycięstwa 14/3, aula nr 7, godz. 10:00
Konkurs oparty jest na zasadach programu telewizyjnego "Szansa na sukces". Jury wybrało 15 angielskich piosenek. Każdy uczestnik zaśpiewa jedną z nich w programie (o wyborze piosenki zdecyduje losowanie). Każdy utwór śpiewany jest z podkładem muzycznym oraz przy pomocy wyświetlanych na planszy słów piosenki (tak, jak w "Szansie na sukces"). Kilkuosobowe jury po naradzie nagrodzi 3 pierwsze miejsca oraz przyzna 2 wyróżnienia.
Celem konkursu jest propagowanie nauki języka angielskiego i sama nauka tego języka poprzez zabawę

MAKIJAŻ I BODY PAINTING
| Wyższa Szkoła Kosmetologii w Białymstoku,
ul. Krakowska 9, godz. 15:30
Celem imprezy jest bliższe zapoznanie uczestników z techniką makijażu, body paintingu (malowanie ciała).
Prezentacja makijażu codziennego i artystycznego.

www.4festiwal.pb.edu.pl

***

Zmana

FESTYN ARCHEOLOGICZNY „ŻYCIE CODZIENNE PLEMIENIA GALINDÓW” odbędzie się 13 maja w godz. 10-17, Dziedziniec Wydziału Historyczno-Socjologicznego, Plac Uniwersytecki 1.

Festyn archeologiczny „Życie codzienne plemienia Galindów” adresowany jest do wszystkich osób, w wieku od 15 do 99 lat i więcej, zainteresowanych archeologią i antropologią kulturową, najstarszymi dziejami Polski północno-wschodniej, w tym szczególnie Pojezierza Mazurskiego. Celem festynu będzie prezentacja wybranych dziedzin życia ludności z plemienia Galindai zamieszkującej w okresie wpływów rzymskich, okresie wędrówek ludów i we wczesnym średniowieczu Pojezierze Mazurskie. Odbędą się pokazy:
- rekonstrukcji strojów galindzkich, broni, ozdób i przedmiotów codziennego użytku,
- rekonstrukcji miejsca kultu Galindów,
- wytwarzania ozdób technikami sprzed dwóch tysięcy lat,
- przędzenia, tkania i farbowania tkanin,
- ręcznego lepienia naczyń glinianych i wypalania naczyń w piecu ziemnym,
- kuchni galindzkiej.
Osoby odwiedzające festyn będą mogły wziąć udział w prezentacjach: przymierzyć strój wojownika galindzkiego lub kobiety galindzkiej. Ulepić naczynie, rozetrzeć na żarnach zboże i upiec podpłomyk, skręcić nitkę z przędzy lnianej przy użyciu przęślicy, wykonać replikę ozdoby. Na specjalne życzenie będzie można sfotografować się w stroju Galinda lub wśród Galindów. Prezentacje będą miały charakter ciągły. Na zakończenie festynu przedstawiony zostanie wykład z pokazem slajdów dotyczący badań archeologicznych prowadzonych na Pojezierzu Mazurskim przez Uniwersytet w Białymstoku.

13 maja

1. PROJEKTOWANIE UKŁADÓW CYFROWYCH Z WYKORZYSTANIEM JĘZYKA VHDL (ANG. VERY HIGH SPEED INTEGRATED HARDWARE DESCRIPTION LANGUAGE). ZABEZPIECZANIE OPROGRAMOWANIA Z WYKORZYSTANIEM KLUCZY SPRZĘTOWYCH HASP
| Politechnika Białostocka, Wydział Informatyki,  ul. Wiejska 45a, sala 102, godz. 09:30

Prezentacja multimedialna - pokaz projektowania układów cyfrowych z wykorzystaniem języka VHDL. Prezentacja kluczy HASP zabezpieczających oprogramowanie. Na pokazie zostaną zaprezentowane przykłady projektów układów cyfrowych z wykorzystaniem języka VHDL. Zostanie omówiony cel stosowania kluczy sprzętowych HASP, budowa klucza HASP firmy Alladin. Pokazane zostaną klucze sprzętowe do zabezpieczania oprogramowania na przykładzie jednego z pakietów obecnych na rynku. Zostaną omówione pozostałe metody zabezpieczania oprogramowania.

2. BADANIA SAMOCHODÓW NA HAMOWNI PODWOZIOWEJ
| Politechnika Białostocka Wydział Mechaniczny, ul. Wiejska 45C, Laboratorium Pojazdów Samochodowych, godz. 10:00
Impreza przeznaczona jest dla pasjonatów motoryzacji.
Celem imprezy jest zapoznanie uczestników z nowoczesnymi badaniami współczesnych pojazdów samochodowych. Jest to pokaz nowoczesnych badań pojazdów samochodowych na hamowni podwoziowej LPS3000. Zaprezentowane w pokazie badania obejmą: wyznaczenie charakterystyk zewnętrznych silnika pojazdu oraz symulację jazdy pojazdem na drodze w warunkach laboratoryjnych.


3. BADANIA BIOMECHANICZNE STÓP CZŁOWIEKA ZA POMOCĽ SYSTEMU "PAROTEC"

| Politechnika Białostocka Wydział Mechaniczny, Katedra Materiałoznawstwa, lab. WM-420, godz. 10:15
Badania rozkładu nacisków stóp na podłoże w celu oceny poprawności chodu i budowy stopy.
Podczas pokazu przedstawione zostaną możliwości obserwacji i analizy biomechaniki chodu oraz metody oceny wad stóp z wykorzystaniem systemu „Parotec".

4. WŁAŚCIWOŚCI CIAŁ W NISKICH TEMPERATURACH

 Politechnika Białostocka, ul. Wiejska
45 A, 128A, godz. 09:00
Pokazowe doświadczenia z fizyki poprzedzone krótkim omówieniem procesu skraplania gazów, wykorzystanie ciekłego azotu (temp 77K), wyjaśnienie działania skraplarki - slajdy.

5. KREW NIE WODA … CZYLI CO W ŻYŁACH PŁYNIE?

| Uniwersytet w Białymstoku, Instytut Biologii UwB, ul. Świerkowa 20B, sala 218, godz. 09:00

Przyjrzyjmy się bliżej naszej krwi! Jak wyglądają nasze krwinki? Czym różnią się od krwinek żaby czy jaskółki? Co się stanie, jeśli do krwi dodamy wodę, a może… alkohol? Czy mama, tata i ja to rzeczywiście „ta sama” krew? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź na naszych zajęciach. W trakcie warsztatów Uczestnicy będą mogli wykonać rozmaz krwi, zaobserwować zachowanie krwinek w różnych roztworach, oznaczyć grupę krwi i hematokryt.

6. ZOBACZYĆ MUTACJĘ
| Uniwersytet w Białymstoku , Instytut Biologii UwB, ul. Świerkowa 20B, sala 214, godz. 09:15
Muszka owocowa jest jednym z podstawowych gatunków badawczych genetyki klasycznej a obecnie także molekularnej. Jest doskonałym organizmem eksperymentalnym – przede wszystkim jest łatwa w hodowli i ma krótki cykl życiowy, co pozwala na obserwację wielu pokoleń w krótkim czasie. W czasie zajęć uczestnicy będą obserwować pod mikroskopami stereoskopowymi różne mutacje występujące u tego zwierzęcia.

7. JAK HODOWAĆ ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE?
| Uniwersytet w Białymstoku, Instytut Biologii, ul. Świerkowa 20B, sala 018 (piwnica), godz. 10:00

Wychodząc naprzeciw tym, którzy szukają informacji na temat właściwej hodowli zwierząt już hodowanych lub tych, które dopiero planują nabyć, organizujemy te zajęcia. Zaprezentowane zostaną też zwierzęta hodowane w terrariach Instytutu Biologii UwB. Coraz więcej osób w naszym kraju decyduje się na hodowanie najrozmaitszych zwierząt egzotycznych. Niestety bardzo wiele spośród nich nie ma pojęcia jak się takimi zwierzętami opiekować i jak zapewnić im odpowiednie warunki bytowania.

8. BIOTECHNOLOGIA W HODOWLI ROŚLIN
| Uniwersytet w Białymstoku Instytut Biologii UwB, ul. Świerkowa 20B, sala 6, godz. 10:00
Tematyka:
a) Biotechnologia dziedziną łączącą naukę z gospodarką,
b) Drogi pozyskiwania nowych odmian roślin uprawnych (miejsce kultur in vitro i inżynierii genetycznej w biotechnologii roślin),
c) Dobrodziejstwa i zagrożenia związane z biotechnologią roślin,
d) Perspektywy biotechnologii


9. FESTYN ARCHEOLOGICZNY „ŻYCIE CODZIENNE PLEMIENIA GALINDÓW”
I Dziedziniec Wydziału Historyczno-Socjologicznego, wejście przez parking, godz. 10:00 – 17:00
Festyn archeologiczny „Życie codzienne plemienia Galindów” adresowany jest do wszystkich osób, w wieku od 15 do 99 lat i więcej, zainteresowanych archeologią i antropologią kulturową, najstarszymi dziejami Polski północno-wschodniej, w tym szczególnie Pojezierza Mazurskiego. Celem festynu będzie prezentacja wybranych dziedzin życia ludności z plemienia Galindai zamieszkującej w okresie wpływów rzymskich, okresie wędrówek ludów i we wczesnym średniowieczu Pojezierze Mazurskie.
Odbędą się pokazy:
- rekonstrukcji strojów galindzkich, broni, ozdób i przedmiotów codziennego użytku,
- rekonstrukcji miejsca kultu Galindów,
- wytwarzania ozdób technikami sprzed dwóch tysięcy lat,
- przędzenia, tkania i farbowania tkanin,
- ręcznego lepienia naczyń glinianych i wypalania naczyń w piecu ziemnym,
- kuchni galindzkiej.
Osoby odwiedzające festyn będą mogły wziąć udział w prezentacjach: przymierzyć strój wojownika galindzkiego lub kobiety galindzkiej. Ulepić naczynie, rozetrzeć na żarnach zboże i upiec podpłomyk, skręcić nitkę z przędzy lnianej przy użyciu przęślicy, wykonać replikę ozdoby. Na specjalne życzenie będzie można sfotografować się w stroju Galinda lub wśród Galindów.
Prezentacje będą miały charakter ciągły. Na zakończenie festynu przedstawiony zostanie wykład z pokazem slajdów dotyczący badań archeologicznych prowadzonych na Pojezierzu Mazurskim przez Uniwersytet w Białymstoku.

15. BIOCHEMIA W KUCHNI, HIGIENIE I KOSMETYCE
| Wyższa Szkoła Kosmetologii w Białymstoku , ul. Krakowska 9, godz. 10:00
Zapoznanie z profilem pracy w pracowni biochemicznej.
Wykrywanie i izolowanie podstawowych związków organicznych w produktach spożywczych i kosmetycznych. Badanie właściwości fizyko-chemicznych białek, cukrów i tłuszczy. Demonstracja otrzymywania mydeł oraz innych produktów kosmetycznych. Wykrywanie olejków eterycznych w roślinach przyprawowych i owocach. Analiza jakościowa substancji czynnych biologicznie pochodzenia roślinnego stosowanych w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook